Skeptik Sözlük

Tuhaf inançların, gülünç aldatmacaların ve tehlikeli yanılgıların bir derlemesi

The Skeptic's Dictionary

by
Robert Todd Carroll

the truth is in here!
SkepDic.com

 

Carlos Castaneda (1925?-1998)

"Tüm yollar aynıdır: Hiçbir yere çıkmazlar" --Don Juan

Carlos Castaneda, Meksika Yaqui kızılderilisi olan bir brujo (şaman) ve onun farmakolojik yollarla elde ettiği vizyonlarını konu alan ve çok satmış bazı kitapların yazarıdır. Brujo’yu Don Juan Matus olarak isimlendirmiştir. Castaneda antropoloji üzerine çalıştığını ve kitaplarının kurgu olmadığını iddia etmiştir. UCLA üniversitesi Antropoloji Bölümü,1973’te üçüncü kitabı Ixtıan’a Yolculuk’tan sonra kendisine doktora derecesi vermiştir. Eleştirmenler çalışmalarının etnografik olarak doğru olmadığını ve kurgu olduğunu söylemektedirler.

Castaneda’nın kitapları büyü, şifacılık ve vücut-dışı deneyimler hakkındaki hikayelerle doludur. İlk kitapları 60’ların sonunda LSD gurusu Timothy Leary dünyaya ‘açılmayı, ayarlanmayı ve kopmayı’ telkin ettiği sıralarda raflardaki yerini aldı. LSD guruları, dünyayı farklı şekilde algılamayı ve başka dünyaları algılamayı sağladıklarına inandıkları beyinsel kimyevi değişimlerin onları kutsal bir gerçekliğe ulaştırdığını düşünürler. Uyuşturucu etkisi altında olmak algı kapılarını daha yüksek bir gerçekliğe açmak anlamına geliyordu. Castaneda kitapları için daha güzel bir zamanlama bulamazdı.

Castaneda, Don Juan’a 1960’da Nogales, Arizona’da bir otogarda rastladığını iddia eder. O sırada, Castaneda antropoloji öğrenimini bitirmiş ve Güneybatı ABD’deki kızılderililerin kullandıkları tıbbi bitkiler hakkında araştırma yapmaktadır. Don Juan’ın kendisini çırak olarak kabul ettiğini ve peyote ve vizyonlar dünyasına tanıştırdığını iddia eder. Büyük bir şamanın otogarda rastladığı birisini çırak olarak alması pek olası görünmemekte, ama yine de gerçeği bilemeyeceğiz çünkü Don Juan’ı görmüş tek kişi Castenada’dır. [Castaneda öldüğü için Don Juan’a rastladığını söyleyen ötekiler de ortaya çıkmıştır. Kendisine Ken  Kartal Tüyü diyen bir kişi buna örnektir. Fakat Bay Kartal Tüyü’nde de ustasının bir fotoğrafı bulunmamaktadır. Don Juan Matus’un yanında 10 sene çıraklık yaptığı konusunda sözüne güvenmek durumundasınız.] Don Juan uydurma mıydı? Büyük ihtimalle. Fakat yine de Castaneda’nın kitapları 8 milyonun üzerinde sattı. Bu da Bay Kartal Tüyü için yeterli olmalı.

Açıktır ki Castaneda bir ihtiyacı karşıladı. Güzel hikayeler anlattı ve enigmatik tavsiyeler verdi. Özellikle medeniyet ilerledikçe insanın ruhsal ve gerçek doğasından uzaklaştığını düşünen insanlara umut verdi.  Eski şamanlar yolu biliyor. Modern bilimadamlarının bilmediği gerçeklikleri biliyorlar. Halusinojen ilaçlar da yapıyorlar. Belki de bu yüzden uçabileceklerini ve kuşlar ya da diğer hayvanlara dönüşebileceklerini düşünmüşlerdi.

Son zamanlarında Castaneda kopmak için Tensegrity adını verdiği bir metod geliştirdi. Bu metod, meditasyon, egzersizler, ışıklı bir yumurta, bir toplanma noktası, deporsonalizasyon, rüyalar ve diğer Yeni Çağ büyülerini içermektedir. İddialara göre  Tensegrity sonunda saf enerjinin algılanmasına ve daha yüksek bilinçle aramızdaki bariyer kırmamıza yaramaktadır. Hindistan’lı şifacılarca bilinen bazı eski büyüler üzerine kuruludur. Nedense tanıdık geliyor.

İçindekilere Dön