Skeptik Sözlük

Tuhaf inançların, gülünç aldatmacaların ve tehlikeli yanılgıların bir derlemesi

The Skeptic's Dictionary

by
Robert Todd Carroll

the truth is in here!
SkepDic.com

 

tarot

Tarot, falcılıkta kullanılan bir dizi karttır. Seneler once, tarot kartları aslında bu kartları 20.yüzyıla kadar kullanmamış olan Çingeneler’i çağrıştırabilirdi. Günümüzde, tarot kartları her kesimden okultistler ve Yeni Çağ takipçileri arasında popülerdir.Grillot de Givry(1971)’e gore:

Tarot, insan icatları arasında en mucizevi olanlardan birisidir. Felsefecilerin tüm itirazlarına rağmen, çok yüzlü bir aynanın yansıttığı gibi geleceği yansıtan bu resimler destesi hala çok zaruri görünmektedir. Tarot, hayalgücü yüksek beyinler için dayanılmaz bir çekiciliktedir, öyle ki eksiksiz - ama inanırların ilgisini çekemeyen - bir mantık ortaya koyan en haşin eleştirmenler bile kullanılmasının önüne geçmekte başarısız olurlar.

Modern tarot destesinin izi 15.yüzyıl İtalya’sındaki ‘triumphs’ denen bir kart oyununa kadar sürülmüştür (oyunun adının Fransızca çevirisi tarots; Decker 1996) Geleneksel tarot destesi iki set karttan oluşur, ilkinde 22 resim vardır (büyük arkana), örneğin Budala, Şeytan, Ölçülü, Keşiş, Güneş, Aşıklar, Asılmış Adam ve Ölüm. Öteki sette (küçük arkana) krallar (ya da lordlar), kraliçeler ( ya da hanımlar), şövalyeler ve valeyi (ya da oğlan) içeren sinek, kupa, karo ve maça destesi 56 kart vardır.

İskambil falcılığında kullanılan çok çeşitli tarot desteleri vardır. Tarot kartlarının üzerindeki şekillerin ve sayıların anlamları tarotla ilgilenenler ve onu savunanlara gore değişmektedir, pek çoğu tarot ile kabala, astroloji, I ching, kadim Mısır ve çeşitli okült ve mistik kavramlar arasında bağlantılar kurmaktadırlar.

En eski oyun kartları 10.yüzyıl’da Çin’de ortaya çıkmıştır, fakat 4’lü tarot ve modern oyun kağıtları büyük ihtimalle bir 14.yüzyıl Müslüman oyun destesinden türetilmiştir. (Decker). De Givry’e göre, 52 kartlık sıradan bir oyun destesinde: değnek = sinek ( ve haber getirirler), kılıç = maça ( üzüntü ve ölüm bildirirler), kupa = kupa ( mutluluk bildirirler); tılsım = karo (para haber verir). Ronald Decker’e göre Müslüman değnekleri aslında polo çubuklarını temsil etmekteydi. Avrupalılar henüz polo oyununu bilmedikleri için değnek serisini batonlarla, lobutlarla veya asalarla değiştirmişlerdi.

Tarot kartları genellikle bir falcı tarafından okunmasına rağmen, Yeni Çağ Girişimciliği’nin arttığı bugünlerde ‘kendi gerçek varlığını keşfetmek ve gerçek potansiyelini harekete geçirmek isteyen’ herkes nasıl okunacağıyla ilgili yönergeler içeren bir set alabilir. Niye bir kişinin kaderinin oyun kartlarında saklı olduğu bir muamma olmasına rağmen, bu konu simgesel ritüel ya da resimlerle olaylara yön vermeye çalışılan büyü konusuyla ilgili gibi görünmektedir.

Kart destesini karıştırıp bir kişinin kaderini tahmin etmek, kartları masaya koyup herkese açıklamak, bilinmeze dalmak ve hayatımızın önümüze konup kehanet yetenekleri olduğu söylenen bir yabancı tarafından bize açıklanması ve geleceğe dair kumar oynamak gibisinden konuların dayanılmaz bir romantikliği vardır. Kart resimlerine bakıp da gelecekten haber vermek ya da ruhu yansıtmak düşüncesi acımasız eleştiricilerin genelde boşa hayal kırıklığı olarak gördüklerinden değildir ama tabii ki böyle hayalperest mistisizm düşüncesi de eleştirilmek için çekiciliğe sahiptir. Yüzyıllar süren bilimsel gelişme ve öğrenim, tarot, spiritizma tahtası, I ching, el falı, iridoloji, refleksoloji, mürekkep lekeleri testi, el yazısı tahlili, enegramlar, kristal küreler, çay yaprakları ve saire gibi okült rehberlik sistemlerinin popülaritesini yok edememiştir.

 

İçindekilere Dön